Sekcja historyczna
Sekcja Historyczna Polskiego Towarzystwa Reumatologiczna została powołana decyzją Zarządu Głównego z dnia 12 grudnia 2024 r. zgodnie z zasadami określonymi przez Statut naszego Towarzystwa.
Celami głównymi Sekcji Historycznej (w dalszym tekście: Sekcji) jest odszukiwanie, gromadzenie, zabezpieczenie i opracowanie materiałów historycznych dotyczących reumatologii, szczególnie reumatologii polskiej i dziejów Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego. Bardziej szczegółowe omówienie planu pracy i realizacji powyższych celów znajduje się w dalszej części tekstu.
Sekcja działa w oparciu na Regulaminie uchwalonym przez Zarząd Główny PTR. Gorąco zapraszam do współdziałania i wstępowania do Sekcji. Członkiem Sekcji może być każdy członek PTR, który deklaruje chęć realizacji celów Sekcji. Ze względu na zbliżający się jubileusz Stulecia naszego Towarzystwa i związane z tym prace mające ukazać jego działalność na przestrzeni minionych lat chciałbym, aby w każdym Oddziale przynajmniej jedna osoba została członkiem Sekcji i lokalnie wspomagała gromadzenie materiałów o działalności Oddziału i regionalnej reumatologii. Wszystkich zainteresowanych proszę uprzejmie o kontakt bezpośrednio ze mną (ejkucharz@poczta.onet.pl).
Przewiduję następujące szczegółowe kierunki działania Sekcji:
- odszukanie i zeskanowanie materiałów z minionych zjazdów i kongresów PTR; wykaz zjazdów zamieszczony jest poniżej; niestety o części zjazdów nic nie jest wiadomo; może w domowych zbiorach seniorów Towarzystwa lub materiałów pozostałych po nich a także w bibliotekach szpitalnych lub innych zbiorach archiwalnych coś uda się odnaleźć. Nadmieniam, że materiały można skanować, gdyż ich wydanie było jednoznaczne ze zgodą na upowszechnianie.
- to samo dotyczy innych cyklicznych (lub jednorazowych) konferencji PTR; było ich dość dużo, część konferencji jest kontynuowana.
- materiały wyżej wymienione w postaci skanów chętnie opublikuję na stronach Sekcji tworząc „Wirtualne Archiwum Reumatologii Polskiej”.
- niewiele jest wiadomo o dziejach Oddziałów, większość Oddziałów nie posiada pełnych archiwów. W najbliższych miesiącach postaram się przesłać do Oddziałów dostępne mi dane (raczej nieliczne) dotyczące historii z prośbą o uzupełnienie na ile się to uda; może porozmawiać z nestorami reumatologii danego regionu, może poszukać materiałów pisanych itd.
- warto byłoby zgromadzić zdjęcia z minionych wydarzeń „reumatologicznych”, oczywiście w miarę możliwości z dokładnym opisem (kto? co? gdzie? i kiedy?). Zdjęcia warto zeskanować w miarę dobrym skanerem (o dużej rozdzielczości). Wykorzystanie i opublikowanie zdjęć wymaga zgody ich właścicieli, ale w tej chwili ważniejsze jest, aby takich zdjęć odszukać jak najwięcej a potem będziemy prosić zainteresowanych o zgodę na opublikowanie na stronach Sekcji.
- zachęcam Oddziały do wykonania zdjęcia aktualnego Zarządu Oddziału i Komisji Rewizyjnej Oddziału; jeżeli będzie zgoda, takie zdjęcia chętnie opublikuję na stronach Sekcji (z dokładnym podpisem identyfikującym osoby i datę wykonania).
- zachęcam do odszukania i opracowania krótkich biogramów zmarłych reumatologów z regionu; dobrze, aby takie szkice biograficzne były uzupełnione zdjęciem opisanej osoby i podpisane przez autora biogramu, który biogram przygotował. Może staną się one w przyszłości częścią planowanego dawniej „Leksykonu Polskiej Reumatologii”, a na razie mogą być (za zgodą autorów) ogłoszone na stronach Sekcji. Dodam, że ogłoszenie materiałów na stronach internetowych Sekcji nie łączy się z przekazaniem praw autorskich PTR i autorzy mogą wykorzystać swoje teksty i zdjęcia w inny sposób (np. publikując w lokalnych biuletynach Izb Lekarskich).
- warto odszukać wzmianki i artykuły gazetowe publikowane w prasie lokalnej o naszych placówkach reumatologicznych, wywiady i teksty o poszczególnych osobach; będę wdzięczny za przesłanie skanów.
- ważnym, chociaż trochę smutnym obowiązkiem natury koleżeńskiej, jest opieka nad grobami kolegów reumatologów, grobami znajdującymi się na lokalnych cmentarzach; w większości troskę o groby wykazują krewni zmarłych, ale dobrze byłoby mieć rozeznanie gdzie znajdują się (i w jakim są stanie) takie groby.
- zachęcam do indywidualnej aktywności, wyrażającej się przykładowo publikowaniem szkiców z historii oddziałów szpitalnych, przychodni, wydarzeń związanych z reumatologią, szkiców biograficznych i wspomnień pośmiertnych o naszych koleżankach i kolegach; będę wdzięczny za informacje o takich działaniach i chętnie odnotujemy je na stronach Sekcji.
- zachęcam i proszę o zachęcanie do pisania wspomnień przez reumatologów.
- prawie każdy z nas znajduje w „swoich szufladach” zawiadomienia o konferencjach, programy zjazdów i spotkań (również organizowanych przez firmy farmaceutyczne), czasami zdjęcia i inne materiały; nie zawsze są one dla nas ważne a mogą być jedynym „śladem” konferencji; można przesłać je do zeskanowania lub zeskanować i przesłać skan do Sekcji.
Koleżanki i Koledzy, to długa lista propozycji. Zdaje sobie sprawę, że nie każdy ma czas i chęci zajmować się historią. Mam jednak nadzieje, że znajdą się „pasjonaci” lub osoby po prostu pamiętające reumatologię sprzed lat i wesprą one naszą działalność. Każdy natomiast może spróbować odszukać na swoich półkach lub na dnie szuflady materiały, do których być może nie przywiązuje większej uwagi, a które z upływem lat stają się cennym źródłem naszej wspólnej historii.
prof. Eugeniusz J. Kucharz Moderator Sekcji Historycznej
Zjazdy i kongresy Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego
1. I. Zjazd 1930 – Inowrocław
2. Nie uwzględniony w numeracji 1933 – Poznań
3. Nie uwzględniony w numeracji 1937 - Ciechocinek
4. II. Zjazd (podczas zjazdu określany jako I) 1947 - Cieplice Śląskie BRAK MATERIAŁÓW
5. III. Zjazd (podczas zjazdu bez numeru) 1949 – Ciechocinek BRAK MATERIAŁÓW
6. IV. Zjazd (podczas zjazdu bez numeru) 1952 – Sopot BRAK MATERIAŁÓW
7. V. Zjazd (podczas zjazdu określany jako pierwszy (sic!) 1954 – Stalinogród (Katowice)
8. VI. Zjazd 1957 – Kraków BRAK MATERIAŁÓW
9. VII. Zjazd 1959 – Sopot BRAK MATERIAŁÓW
10. VIII. Zjazd 1962 – Warszawa BRAK MATERIAŁÓW
11. IX. Zjazd 1965 – Bydgoszcz BRAK MATERIAŁÓW
12. X. Zjazd 1968 - Warszawa
13. XI. Zjazd 1972 – Szczecin BRAK MATERIAŁÓW
14. XII. Zjazd 1976 – Katowice BRAK MATERIAŁÓW
15. XIII. Zjazd 1980 – Kraków BRAK MATERIAŁÓW
16. XIV. Zjazd 1984 – Warszawa BRAK MATERIAŁÓW
17. XV. Zjazd 1988 – Białystok BRAK MATERIAŁÓW
18. XVI. Zjazd 1992 - Rzeszów
19. XVII. Zjazd 1996 – Lublin
20. XVIII. Zjazd 2000 - Wrocław
21. XIX. Zjazd 2004 - Poznań
22. XX. Zjazd 2008 - Warszawa
23. XXI. Zjazd 2011 - Mikołajki
24. XX. Kongres 2014 - Katowice
25. XXIII. Kongres 2017 – Szczecin
26. XXIV. Kongres 2021 – Poznań
27. XXV. Kongres 2024 Kraków
W załączeniu udostępniamy kilka odbitek dotyczących historii reumatologii, teksty są chronione prawem autorskim, dozwolone jest kopiowania do użytku osobistego, ich kopiowanie celem rozpowszechniania i wykorzystywanie publiczne wymaga zgody wydawcy.
Eleonora Reicher Ann Rheum Dis-full.pdf
Powstanie PTR wersja angielska.pdf
Jón Petursson wersja angielska.pdf
Leczenie chrób reumatologicznych dawniej.pdf
Leczenie chrób reumatologicznych dawniej wersja angielska.pdf