Wirtualne archiwum historii polskiej reumatologii

Data publikacji:
03 stycznia 2022

Polskie Towarzystwo Reumatologiczne uruchamia na stronie PTR ARCHIWUM HISTORII REUMATOLOGII POLSKIEJ. Jego celem jest gromadzenie i uchronienie od zapomnienia materiałów (pisanych i fotograficznych) dotyczących historii PTR oraz szeroko pojętych dziejów reumatologii polskiej, na tle medycyny światowej. W związku z tym prosimy o przejrzenie szuflad oraz dokumentów sprzed lat i odszukanie materiałów (programy, streszczenia, dyplomy itp.) z dawnych konferencji, szkoleń, spotkań i zjazdów dotyczących reumatologii a przede wszystkim odszukanie zdjęć z tych wydarzeń. Materiały te po zeskanowaniu prosimy przesłać do Zarządu Głównego PTR lub prosimy o ich wypożyczenie celem profesjonalnego zeskanowania i udostępnienia na stronach internetowych PTR.

Nadesłanie materiału jest równoznaczne ze zgodą jego właściciela lub autora na jego udostępnienie w domenie publicznej. Można oczywiście dokonać zastrzeżenia, aby materiał (np. zdjęcie) było udostępniane z podaniem autora lub właściciela. Niezbędne jest w każdym przypadku podanie nazwiska osoby udostępniającej (zostanie to podane w formie: „ze zbiorów Jana Kowalskiego”). Nadesłanie materiału jest też równoznaczne ze stwierdzenie, że jego publikacja nie narusza praw osób trzecich (np. zdjęcie nie są przedrukiem z innego wydawnictwa).

Niezbędny jest opis nadesłanych materiałów szczególnie zdjęć (kto? kiedy? gdzie? itp.) na tyle na ile nadsyłający dysponuje takimi danymi.

Na początek poszukujemy materiałów konferencyjnych i zdjęć ze Zjazdów Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, Krajowych Spotkań Reumatologicznych, kursów i szkoleń a także udziału polskich reumatologów w konferencjach zagranicznych i wizyt zagranicznych reumatologów w naszym kraju. Z przyjemnością zamieścimy w Archiwum inne materiały np. kopie wycinków prasowych, zdjęcia z uroczystego otwarcia oddziałów, przychodni, pracowni itp. a także inne materiały.

Zachęcamy do zajrzenia do domowych zbiorów i prosimy o nadsyłanie materiałów.

 

Anna Kotulska
Sekretarz

Eugeniusz Józef Kucharz
Prezes