Aktualności
Informacja
Data publikacji:
07 kwietnia 2025
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że podczas konferencji "20 LAT LECZENIA BIOLOGICZNEGO CHORÓB REUMATYCZNYCH W POLSCE", która odbędzie się w Bydgoszczy w dniach 11–12 kwietnia 2025 roku, zgodnie z planem odbędą się kursy PTR z zakresu ultrasonografii oraz kapilaroskopii. Organizatorem technicznym kursów jest firma Termedia.
Poniżej znajdą Państwo szczegółowe programy obu kursów:
Kurs kapilaroskopii
Kurs ultrasonografii
dr med. Piotr Krawiec Sekretarz Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego
dr hab. med. Zbigniew Żuber, prof. UAFM Prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego
Stanowisko Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego dot. poszerzenia dostępu do innowacyjnego leczenia w chorobach reumatycznych w Polsce od 1 kwietnia 2025r.
Data publikacji:
01 kwietnia 2025
Polskie Towarzystwo Reumatologiczne informuje, że zgodnie z obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 19 marca 2025 r. w sprawie wykazu leków refundowanych na 1 kwietnia 2025 r., dostęp do skutecznego leczenia biologicznego uległ dalszej poprawie.
Od 1 kwietnia refundacją została objęta nowa substancja czynna w nowym wskazaniu klinicznym:
- mepolizumab (inhibitor IL-5) – eozynofilowa ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń (ang. eosinophilic granulomatosis with polyangiitis, EGPA)
Terapia mepolizumabem jest dostępna dla pacjentów od 6 r.ż. w ramach programu lekowego B.75 LECZENIE PACJENTÓW Z UKŁADOWYMI ZAPALENIAMI NACZYŃ w module III – LECZENIE CHORYCH Z AKTYWNĄ POSTACIĄ EOZYNOFILOWEJ ZIARNINIAKOWATOŚCI Z ZAPALENIEM NACZYŃ (EGPA) (ICD-10: M30.1).
Objęcie refundacją mepolizumabu we wskazaniu EGPA stanowi realizację jednego z postulatów PTR wyrażonych w stanowisku z 10 stycznia 2025 r. Ponadto zgodnie z stanowiskiem PTR dot. poszerzania dostępu do zalecanych szczepień ochronnych, od 1 kwietnia pacjenci reumatologiczni zyskali refundowany dostęp do szczepienia przeciw półpaścowi (herpesvirus varicella zoster, VZV). Przed zmianą kryteriów szczepionka była dostępna dla osób powyżej 65 roku życia z dodatkowymi czynnikami ryzyka rozwoju półpaśca z odpłatnością 50%. Zgodnie z aktualnym Obwieszczeniem, od 1 kwietnia szczepionka Shingrix będzie refundowana zgodnie ze wskazaniem:
- profilaktyka półpaśca i neuralgii półpaścowej, u pacjentów:
- w wieku 18–64 lat o zwiększonym ryzyku zachorowania na półpasiec (refundacja 50%),
- w wieku ≥65 lat o zwiększonym ryzyku zachorowania na półpasiec (szczepionka bezpłatna).
Zwiększone ryzyko zachorowania na półpasiec zgodnie z kryteriami refundacyjnymi obejmuje wskazania reumatologiczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) oraz toczeń rumieniowaty układowy, ale także, niezależnie od rozpoznania klinicznego, wszystkich pacjentów z zapalnymi chorobami stawów lub układowymi chorobami tkanki łącznej, u których stosowane jest leczenie immunosupresyjne, mogące istotnie zwiększać ryzyko zachowania na półpasiec. Profilaktyka półpaśca i neuralgii półpaścowej powinna być w szczególności zalecana pacjentom reumatologicznym w przypadku stosowania dużych dawek glikokortysteroidów oraz kwalifikowanych do leczenia biologicznego, w tym rytuksymabem i anifrolumabem, a także inhibitorami kinaz janusowych.
Polskie Towarzystwo Reumatologiczne we współpracy z konsultantem krajowym w dziedzinie reumatologii będzie nadal podejmowało aktywne działania skutkujące poprawą dostępności do leczenia w chorobach reumatycznych w Polsce.
dr n. med. Marcin Stajszczyk Przewodniczący Komisji ds. Polityki Lekowej Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego
dr hab. med. Zbigniew Żuber, prof. UAFM Prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego
20 Lat Leczenia Biologicznego Chorób Reumatycznych w Polsce
Data publikacji:
31 marca 2025
Serdecznie zapraszamy Państwa na konferencję "20 Lat Leczenia Biologicznego Chorób Reumatycznych w Polsce", która odbędzie się już w dniach 11-12 kwietnia w Bydgoszczy (Hotel Qubus, ul. Grodzka 36).
Konferencja połączona jest z obchodami XX-lecia Oddziału Klinicznego i Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy CM UMK. Pieczę merytoryczną nad wydarzeniem sprawuje prof. dr hab. n. med. Sławomir Jeka
Szczegółowy program i informacje organizacyjne dostępne są na stronie www.termedia.pl/lbio
Konferencja uzyskała patronat Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.
dr med. Piotr Krawiec Sekretarz Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego
dr hab. med. Zbigniew Żuber, prof. UAFM Prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego
Lista Stu 2024 – członkowie Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego wśród najbardziej wpływowych osób w polskim systemie ochrony zdrowia
Data publikacji:
21 lutego 2025
17 lutego podczas uroczystej gali ogłoszono wyniki rankingu Lista Stu 2024. Była to dwudziesta druga edycja tego prestiżowego wydarzenia. Lista Stu obejmuje dwie kategorie - najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie i najbardziej wpływowych osób w polskim systemie ochrony zdrowia.
W tegorocznej edycji obejmującej rok 2024 za najbardziej wpływową osobę w polskim systemie ochrony zdrowia kapituła uznała Panią Minister Zdrowia Izabelę Leszczynę.
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że wśród tego zaszczytnego grona znaleźli się także przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, którzy od lat skutecznie zmieniają system ochrony zdrowia w Polsce, tak aby efektywniej służył pacjentom z chorobami reumatologicznymi. Laureatami Listy Stu 2024 zostali: prof. dr hab. n. med. Brygida Kwiatkowska, krajowa konsultant w dziedzinie reumatologii, członkini zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, przewodnicząca Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych, zastępca dyrektora ds. klinicznych Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. Eleonory Reicher, kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów NIGRiR, oraz dr n. med. Marcin Stajszczyk, przewodniczący Komisji ds. Polityki Lekowej Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, skarbnik zarządu głównego PTR, prezes Oddziału Śląskiego PTR, kierownik Oddziału Reumatologii i Chorób Autoimmunologicznych Śląskiego Centrum Reumatologii w Ustroniu, członek Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych.
Pani prof. Brygida Kwiatkowska znalazła się na Liście Stu po raz trzeci, zajmując w tegorocznej edycji prestiżowe szóste miejsce, a dr Marcin Stajszczyk został laureatem Listy po raz szósty. Gratulujemy!
LISTA STU 2024: SYSTEM OCHRONY ZDROWIA – link do rankingu
https://pulsmedycyny.pl/wydarzenia/lista-stu/lista-stu-2024-system-ochrony-zdrowia/
W imieniu Zarządu Głównego PTR
dr hab. med. Zbigniew Żuber, prof. UAFM Prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego
X edycja Konferencji Reumatologia przez przypadki - zalecenia diagnostyczno-terapeutyczne
Data publikacji:
12 lutego 2025
Serdecznie zapraszamy na X edycję Konferencji „ Reumatologia przez przypadki - zalecenia diagnostyczno-terapeutyczne „, która odbędzie się w Warszawie w Auli Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, przy ul. Spartańskiej 1 w dniach 21-22.02.2025 r.
Konferencja będzie miała charakter hybrydowy.
Organizatorem merytorycznym jest Profesor Brygida Kwiatkowska
Szczegółowe informacje o konferencji dostępne są pod linkiem:
Konferencja reumatologiczna - Reumatologia przez przypadki 2025 - Medius Zdrowie
Miło nam również poinformować, że dla rezydentów i lekarzy w trakcie specjalizacji z reumatologii możliwy jest bezpłatny udział on-line lub stacjonarny.
Konferencja uzyskała patronat Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.
dr med. Piotr Krawiec Sekretarz Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego
dr hab. med. Zbigniew Żuber, prof. UAFM Prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego
XV Ogólnopolska Konferencja Interdyscyplinarne Oblicza Reumatologii IOR 2025
Data publikacji:
01 lutego 2025
„Serdecznie zapraszamy na XV Ogólnopolską Konferencję Interdyscyplinarne Oblicza Reumatologii IOR 2025, która odbędzie się w Warszawie w dniach 13-15.02.2025
Szczegółowe informacje o konferencji dostępne są pod linkiem: https://www.obliczareumatologii.pl/
W imieniu prof. Piotra Wilanda oraz dr Marii Rell-Bakalarskiej z przyjemnością informujemy, że po raz kolejny IAMP podczas Konferencji IOR przewiduje bezpłatny udziału rezydentów i lekarzy w trakcie specjalizacji.
Aby skorzystać - do 3.02. prześlij na adres a.dabrowska@iamp.com.pl lub a.kryczka@iamp.com.pl potwierdzenie odbywania stażu/rezydentury
Konferencja uzyskała patronat Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.
dr med. Piotr Krawiec Sekretarz Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego
dr hab. med. Zbigniew Żuber, prof. UAFM Prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Data publikacji:
25 stycznia 2025
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od wielu lat przekazuje sprzęt do diagnostyki obrazowej narządu ruchu pacjentów z chorobami reumatycznymi. Sprzęt przekazany przez WOŚP to zawsze najwyższa jakość – niezawodny, precyzyjny i dostosowany do potrzeb zarówno najmłodszych, jak i dorosłych pacjentów.
Dzięki temu wsparciu tylko w 2024 roku wykonano nieodpłatnie aż 31 500 badań USG narządu ruchu u dzieci i 20 000 u dorosłych. Te liczby pokazują, jak ogromny wpływ ma pomoc WOŚP – dziesiątki tysięcy osób każdego roku zyskują szansę na szybką i dokładną diagnostykę.
Z całego serca dziękujemy za to, że nieustannie gracie dla zdrowia i życia – Wasza pomoc to prawdziwy dar dla dzieci i dorosłych w potrzebie. Zachęcamy wszystkich do wspierania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – każda złotówka to inwestycja w zdrowie nas wszystkich.
Gramy do końca świata i o jeden dzień dłużej!
Sie ma!
Polskie Towarzystwo Reumatologiczne
17 Konferencja Zdrowe Kości
Data publikacji:
22 stycznia 2025
Serdecznie zapraszamy na 17 Konferencja Zdrowe Kości i stawy organizowaną przez Profesora Piotr Leszczyńskiego która odbędzie się w dniach 27.02.2025-01.03.2025 w Poznaniu.
Szczegółowe informacje o konferencji dostępne są pod linkami:
Link do strony konferencji – tutaj
Link do programu – tutaj
Link do rejestracji - tutaj
Konferencja uzyskała patronat Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.
dr med. Piotr Krawiec Sekretarz Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego
dr hab. med. Zbigniew Żuber, prof. UAFM Prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego
XVI Konferencja Trendy w Reumatologii na przełomie 2024/2025
Data publikacji:
22 stycznia 2025
Serdecznie zapraszamy na XVI KONFERENCJĘ TRENDY W REUMATOLOGII NA PRZEŁOMIE 2024/2025 organizowaną przez Profesora Piotra Wilanda we Wrocławiu w dniach 20-21.03.2025.
Szczegółowe informacje o konferencji dostępne są pod linkami:
Link do strony konferencji – tutaj
Link do programu – tutaj
Link do rejestracji - tutaj
Konferencja uzyskała patronat Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.
dr med. Piotr Krawiec Sekretarz Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego
dr hab. med. Zbigniew Żuber, prof. UAFM Prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego
III Konferencja naukowa Płuca Serce Stawy „ Wczesna diagnostyka ma znaczenie”
Data publikacji:
14 stycznia 2025
Serdecznie zapraszamy na III Konferencję naukową Płuca Serce Stawy „ Wczesna diagnostyka ma znaczenie” organizowaną przez Profesor Otylię Kowal-Bielecką która odbędzie się w dniach 17-18.1.2025 w Białymstoku.
Szczegółowe informacje o konferencji dostępne są pod linkiem: https://konferencja-pss.pl/
Do pobrania:
Konferencja uzyskała patronat Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.
dr med. Piotr Krawiec Sekretarz Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego
dr hab. med. Zbigniew Żuber, prof. UAFM Prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego