Prezes PTR
prof. dr hab. n. med. Marek Brzosko


Strona główna » Aktualności » Komunikat Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego z dn. 25.08.2017 r. ws funkcjonowania aplikacji SMPT w programach lekowych w reumatologii i konieczności uzupełniania danych w „panelu lekowym”

Komunikat Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego z dn. 25.08.2017 r. ws funkcjonowania aplikacji SMPT w programach lekowych w reumatologii i konieczności uzupełniania danych w „panelu lekowym”

Polskie Towarzystwo Reumatologiczne przypomina, że w przypadku modułu SMPT dotyczącego reumatologii:

  1. „Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym (ICD-10 M 05, M 06, M 08)”;
  2. „Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym (ŁZS) (ICD-10 L 40.5, M 07.1, M 07.2, M 07.3)”;
  3. „Leczenie inhibitorami TNF alfa świadczeniobiorców z ciężką, aktywną postacią zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK) (ICD-10 M 45)” oraz
  4. „Leczenie certolizumabem pegol pacjentów z ciężką, aktywną postacią spondyloartropatii osiowej (SpA) bez zmian radiograficznych charakterystycznych dla ZZSK (ICD-10 M 46.8)”

zgodnie z pismem NFZ z dnia 9 czerwca 2017 roku (znak: DGL.4502.124.2017. 2017.30947.AWO) nadal trwają prace nad jego modyfikacją i dostosowaniem do aktualnie obowiązujących opisów programów lekowych.

Aktualnie udostępniona funkcjonalność umożliwia wprowadzenie do systemu SMPT wniosku

kwalifikującego oraz wysłanie go do oceny Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych.

Wstrzymana została możliwość dodawania punktów kontrolnych w tym module.

Jednocześnie zgodnie z komunikatem dotyczącym uzupełniania w systemie SMPT danych w kontekście zapisów art. 188c ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 1793, z późn. zm.), programy które nie są w pełni dostosowane do obecnie obowiązujących opisów nie będą kwestionowane przez NFZ.

W przypadku modułu dot. reumatologii nie ma obecnie możliwości wprowadzania podań leków do tzw. „panelu lekowego”. Funkcjonalność ta będzie działała prawidłowo po oddaniu do użytku zmodyfikowanego systemu, w ramach którego będzie możliwa rejestracja punktów kontrolnych.

 

Dr Marcin Stajszczyk

Przewodniczący Komisji ds. Polityki
Zdrowotnej i Programów Lekowych PTR   

 

Prof. Eugeniusz J. Kucharz

Prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego